Конспекти уроків


Тема: Червона книга України. Охорона рослин. Будь природі другом.
Мета:
1.     Збагачувати знання дітей про охорону і збереження природи, охорону рослин;
2.     Довести до розуміння учнів значення природоохоронної роботи;
3.     Розповісти про Червону книгу;
4.     Спрямувати практичну діяльність учнів, пов’язану з охороною та збереженням природних багатств;
5.     Виховувати бережне ставлення до природи, прагнення охороняти її, бути їй другом.
Тип уроку: комбінований з використанням ІКТ та рольової гри.
Обладнання: картки-позначки для прогнозу погоди, пейзажі природних куточків України, значок з написом «Друг природи» за кількістю учнів, слайди-презентації до уроку, картки для роботи у групі, проектор.
 Хід уроку
І. Організаційний момент (діти промовляють хором)
Дивний світ навколо мене,                           
 хочу я його пізнати.
Буду старанно у школі                                           
всі науки я вивчати.   
(слайд №2)

ІІ. Фенологічні спостереження
Вправа «Диктор телебачення»  (слайд №3)
(учень розповідає про погоду уявляючи себе диктором передачі «Прогноз погоди», використовує картки-позначки)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Слухання оповідання В. Сухомлинського «Чому Оля не зірвала квітки?»
Рано-вранці першокласниця Оля йшла до школи. Біля дороги вона побачила квітку ромашку.
Ой, яка красива квітка! Оля вже простягла руку, щоб зірвати й понести її до школи. Та раптом побачила на пелюсточці краплинку роси. А в краплинці горить сонечко, і блакитне небо, й зелена нива, й висока тополя – все в краплинці. Задивилась Оля на краплинку роси й не зірвала квітки.
    (слайд №4)
  • Чому ж Оля не зірвала квітки?
  • Як потрібно ставитись до зелених насаджень, квітів?
  • Як ви ставитесь до навколишньої природи?
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Будемо вчитися бути природі другом. З’ясуємо, які корисні справи кожен з вас може робити для охорони природи.
Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.
Не зривай ромашку, не топчи травичку.
В зелені діброва, в китицях калина.
Глянь, яка чудова наша Україна!
Журавлі над лугом линуть рівним клином.
Будь природі другом, будь природі сином.
Знай-бо, - це не мода, це життя потреба.
Нас віта природа чистим синім небом.
  • Чи бажаєте ви, щоб Україна була завжди красивою?  (слайд №5)
  • Сьогоднішній урок навчить вас, чому і як треба берегти природу.
V. Вивчення нового матеріалу.
Як добре, що є рослини! Без рослин не було б життя на нашій планеті Земля.
  • Яке значення мають рослини для тварин? (рослини дають кисень, є притулком, їжею, ліками)
  • А яке значення мають рослини для людини? (людина отримує від рослин кисень, їжу, ліки, тканини – льон, бавовну, деревину)
У природі все тісно пов’язане між собою. Людина – частина природи. Вона не може жити без повітря, води, рослин і тварин. Якщо клуби диму фабрик і заводів забруднюють повітря, якщо стічні води забруднюють річки, ставки, то страждає не тільки природа – хворіє і страждає людина.
На жаль, господарська діяльність людей змінює умови життя рослин. Наприклад, на місці лісу люди будують завод або риють кар’єр, на місці лугу влаштовують ферму. Багато дикорослих рослин гине. Так поступово людина нібито наступає на природу. Тому рослини потребують охорони.
Фізхвилинка  (слайд №6)
 Ознайомлення з Червоною книгою України (слайд №7, 8, 9)
Червона книга – це список рідкісних видів організмів і таких, що перебувають під загрозою зникнення. «Червону книгу» України видано в 1980 році. Рослини і тварини, занесені у цю книгу, охороняються законом. (показ основного закону України – Конституції)
Сторінки цієї книги різнокольорові.
Рольова гра «Лісова лікарня»
Ми зараз перебуваємо в лісовій лікарні. Незабаром почнеться прийом пацієнтів. Кожному з них ви – лікарі – призначте лікування, щоб лісові мешканці одужали. Тільки працювати потрібно уважно й акуратно, адже лікування – це дуже серйозне заняття.
  (виходить «берізка» і скаржиться) (слайд №10)
  • Допоможіть мені, будь ласка, шановні лікарі! Щовесни приходять до лісу і ріжуть гострими ножами мою кору. Я так страждаю від болю. З ранок витікають мої соки. Я слабшаю, насилу стою під вітром. А в ранки так і намагаються потрапити бактерії різних деревних хвороб.
(виходить «ялинка») (слайд№11)
  • Я – найнещадніше дерево в лісі! Людям подобаються мої волохаті запашні гілочки. Вони так і намагаються їх обламати. А гілочки мої гнучкі, відразу не ламаються. Усе одно люди намагаються їх викрутити, відірвати з корою, відламати відразу декілька. Якби вони знали, як це боляче!
 А ще гірше мені взимку, напередодні новорічного свята. Щороку чекаю на свою погибель від гострої пили або сокири. Людям заманулося прикрасити своє свято пухнастою ялиночкою. Тільки не думають вони, що гинемо ми цього святкового дня.
(з’являється «конвалія»)  (слайд №12)
  • Я – красива квітка і дуже запашна. Від цього страждаю. Рвуть нас люди без ліку. Продають букетики і ставлять їх у вазони. Чи надовго вистачить нашої краси і запаху, якщо ми без основи нашої, без кореневища, без живлення стоїмо в затхлій воді? Я повсякчас намагаюся сховатися чимдалі від людей у заростях кущів, вологих і похмурих місцях. Але боюся, що і там знайдуть. Адже скільки користі від нас, конвалій, як від лікарських рослин! Не хоче людина над цим замислитися.
(учні обирають картки з відповідями-лікуванням)
Картки:
  • Не можна рвати квіти!
  • Не ламайте гілки дерев!
  • На новорічне свято краще наряджати штучну ялиночку.
  • Не робіть надрізів на корі дерев, не зривайте її.
  • Слід збирати величезні букети з квітів.
  • Коли зриваєте квітку, обов’язково потрібно вирвати її з коренем.
  • Не збирайте березовий сік, адже це шкодить дереву!
          (слайд № 13)
 VI. Узагальнення і систематизація отриманих знань
Робота з підручником (с .76-77 )
VІІ. Підсумок
  • Чи можна вилікувати природу, якщо дотримуватися правил поведінки у природі?
  • Кожен з вас отримує значок «Друг природи» (слайд №14)
  • Я дізнався …
  • Я хочу дізнатися …
  • Я можу …
  • Мені було …
Бережіть красу природи. Бо тільки краса зможе врятувати світ!
Я зірвав квітку – і вона зів’яла.
Я спіймав метелика – і він помер у мене на руках.
І тоді я зрозумів, що до краси можна доторкнутися
Тільки серцем!



Тема:  Світ живої природи 
Мета: організувати діяльність учнів для сприй­мання, осмислення і
             запам'ятовування знань про рослин і тварин як частину живої
             природи; формувати вміння спостерігати за тваринами та рослинами;
             уміння працювати в парах; розвивати спо­стережливість, пам'ять, мовлення;
             вихо­вувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок.
Форма уроку:урок-гра
Форма роботи:фронтальна, індивідуальна, парна.  
Обладнання: картки для парної та індивідуальної роботи;  малюнки рослин і             тварин, виставка книг, роздатковий матеріал, презентація.

ХІД   УРОКУ
І. Організація класу.
Доброго ранку, доброго дня!
Хай посміхаються діти щодня!
Кожному дому щастя бажаємо,
Маку — цвітіння, житу — врожаю,
Небові — миру, голубу — неба.
Кожній дитині — усього, що треба.
Барометр настрою.
- Сядьте зручніше, розслабте щоки, губи, плечі. Дихання рівне й спокійне.
Очима подивилися вгору, вниз, вправо, вліво, закрили очі.
А тепер уявіть, що ви – квітка, а ваші долоньки – бутони. Наша квіточка повільно
 розкривається... і стає такою гарною квіткою. Який настрій викликає у вас ця квітка?
— Подаруйте посмішку один одному і берімося до роботи.
II. Актуалізація об'єктивного досвіду.
Вправа « Погода»
- Діти, у нас біля класу  я зустріла Сороку – Білобоку. Вона летіла на урок і хотіла б знати, чи вмієте ви за природою  спостерігати?
Тож давайте їй  розкажемо!
         Яка зараз пора року ?
         Який місяць?
         Чи гріє сонечко ?
         Який стан неба?
         Який вітер?
         Які опади ви  спостерігали?
IIІ. Повідомлення теми й мети уроку.
1. Ігровий момент.
- Сьогодні до нас на урок завітала  моя колега – вчителька з лісової школи Тітонька Сова. Вона дуже хоче перевірити, чи багато вже знають мої учні. Тітонька Сова припасла для нас багато різних завдань. Готові до їх виконання? Тоді вперед!
Сьогодні на уроці ми згадаємо і повторимо все, що вивчили про живу природу.
2. Робота з презентацією (слайд 1-12)
Подивись, мій милий друг,
Що знаходиться навкруг?
Небо ясно - голубе,
Сонце світить золоте,
Місяць з зірочками сяє,
Вітер з квіточками грає,
Хмарка в небі пропливає.
Вода прозора мов сльоза,
Повітря чисте і трава,
Комахи, звірі і птахи
Людина і погода –
Усе це навкруги….( природа).

IV. Мотивація навчальної діяльності (слайд 13)
Стадія рефлективного аналізу.
  Пригадайте:
• Що таке природа?
• Яка буває природа?
• Що належить до неживої природи?
• Що належить до живої природи?
Вступне слово вчителя.
Тваринний і рослинний світ — надзвичайно цікавий. Словом «тварина» ми називаємо і маленьку мурашку, і вели­чезного слона, а до рослин відносимо і тоненьку стеблинку, і величезного дуба. Скрізь, куди не поглянь, побачиш рослин і тварин. Ви­соко в небі шугають птахи. Навколо квітів кружляють комахи. Миші та полівки шарудять у траві. У ґрунті риються черви. Ніхто не знає напевно, скільки видів рослин і тварин є у світі.
Бесіда з елементами розповіді про живу природу(слайд 14).
— Тварини і рослини, — це живі організми. Які ознаки властиві живим організмам?
Чим відрізняються тварини від рослин? (Зо­внішнім виглядом, будовою тіла. Відрізняються ще й тим, що рослини ростуть протягом усього життя: на­віть у столітнього дуба ростуть гілки, виростає листя. Тварини ростуть лише в молодому віці. Тварини, на від­міну від рослин, можуть пересуватися в просторі.)
V. Організація сприймання й осмислення.
Групування рослин (слайд 15).
- А я пропоную згадати на які групи поділяються рослини відгадавши загадки.
В них багато є роботи,
Хоч стоять вони весь час.
 Від дощу чи від спекоти
Захистять, врятують нас.
Не лягають спать ніколи,
На ногах вони одвік.
Не бояться плину рік,
Ні завій, ні вітру реву,
Хто ж вони такі?..(Дерева)
(Учитель вивішує набірне полотно з написом "Дерева".)
Яскраві пелюстки і запах пречудовий.
І хочеться усім
Побачити їх знову.(Квіти)
Як пригріло сонце –
стрілки зеленясті підняла
Від ласкавого тепла.
Он її навколо скільки!
Двір і лан, і луг вкрива
Росяна густа... (трава).
-І квіти, і траву ще називають трав'янистими рослинами. (Учитель вивішує набірне полотно з написом "Квіти і трави".)
- Про яку групу рослин не було загадано загадку? (Кущі)

Технологія «Метод ПРЕС» (слайд 16).
— Діти, з яких частин складаються рослини? (Ко­рінь, стебло, листя, квітки, плоди, насіння.)
— Чим відрізняються дерева, кущі й трав'янисті рослини? (Стеблом.)
— Яке стебло у дерева? Куща? Трав'янистої рос­лини?
— А до якої із цих груп належить яблуня (калина, лілея)?
Дати відповідь на це питання вам допомо­же табличка:
Я думаю...
Тому що...
Наприклад...
Відповіді дітей:
..що яблуня — це дерево.
...у нього стебло міцне і дерев'янисте. Називають таке стебло стовбуром.
 Технологія "Мозковий штурм".
- Зараз я вам роздам малюнки, на яких зображено рослини. Ви уважно їх
розглянете. А тоді прикріпите на дошці у тому місці, до якої групи належить ця
рослина і ще раз назвете її. (Учні виконують завдання).
Фізкультхвилинка
Хто ж це, хто ж це вже втомився
І наліво похилився?
Мабуть, всім нам треба встати,
Фізкультпаузу почати.

Бліц-опитування (слайд 17)
—Тварин дуже багато. Тварини, що відрізняються між собою формою тіла, розміром, забарвленням, зовнішнім виглядом, належать до різних видів.
За певними ознаками серед них також виокремлюють різні групи. Згадаймо їх.
• Лелека, горобець, ластівка — це... (птахи).
• Лисиця, ведмідь, вовк — це... (звірі).
• Бджола, комар, сонечко — це... (комахи).
• Карась, щука, лящ — це... (риби).
• Яка істотна ознака птахів? (Тіло вкрите пір'ям.)
• Яка істотна ознака звірів? (Тіло вкрите шерстю.)
• Яка істотна ознака комах? (6 лапок.)
· Яка істотна ознака риб? (Тіло вкрите слизькою лускою)
Робота в парах. Гра «Поділи на групи»
-         Візьміть на парті конверти і поділіть тварин на групи. (Робота парами)
Гра  «Хто де живе?».
• Як називають тварин, які живуть поруч із люди­ною? (Свійські.)
• Як називають всіх інших тварин? (Дикі.)
-         З’єднай стрілочками тварину з місцем її проживання.
Складання схеми «Роль тварин і рослин в жит­ті людини» (слайд18).
—У природі все взаємопов'язане. Люди не можуть обходитись без рослин, тварин. Давайте пригадаємо, яку ж роль відіграють рослини й тварини в житті лю­дини. Наші знання запишемо у схему.
Діти висловлюють свої пропозиції, а вчитель за­писує їх на дошці.
Їжа

Їжа

Меблі
Меблі
 


Помічники ки

Ліки

Одяг
Ліки
Рослини
Тварини
                 

Папір

Одяг

Друзі
Буд. мат.
 


   Отже, природа забезпечує людей всім необхід­ним для життя. Тому ми маємо бережливо ставитися до природи, бути вдячними за ті дари, які від неї отри­муємо. Дуже багато цікавої інформації про тваринний і рослинний світ ви можете дізнатися з книг. (Виставка книг)
Хвилинка спостережень. Гра «Художник»
- Художник дещо забув намалювати тваринам, тож давайте виправимо помилки (Робота у парах: домалювати хвости тваринам).
Фантастичні перевтілення
Діти, зараз ви побуваєте в ролі тварин, відповідати­мете їхніми голосами.
Вранці, тільки сонце встало,
Півник будить всіх до справи...(Ку-ку-рі-ку.)
Всі прокинулися вмить.
Коник у хліву іржить... (І-го-го.)
І корова не мовчить...(Му-у.)
Цуцик весело до кішки промовляє...(Гав-гав-гав.)
І вона йому ласкаво так муркоче...(Няв-няв-няв.)
Гуска голосно ґелґоче...(Га-га-га.)
Квочка до курчаток квоче...(Куд-ку-да.)
Пустотливе ягнятко набридає...(Бе-е-е.)
І грайливе козенятко теж гукає...(Ме-е-е.)
А у лісі вовк-розбійник завиває...(У-у-у.)
І ворона-каркарона не змовкає...(Кар-кар.)
— Чиї голоси ви подавали?
Гра «Так чи ні»
(Вчитель читає твердження, а діти відповідають «так» або «ні»).
- Дикорослі рослини – це рослини, які вирощують люди. (Ні)
- Тварини, яких люди розводять у своєму господарстві називають дикими. (Ні)
 - Горобець – це перелітний птах. (Ні)
 - Бджола – це комаха. (Так)
 - Сорока – це зимуючий птах.(Так)
 - Тварини, які самі добувають їжу і влаштовують житло називають дикими. (Так)
 - Комахи мають 10 ніг. (Ні)
 - Істотна ознака комах – це 6 ніг. (Так)
 - Риби дихають киснем, розчиненим у воді. (Так)
 - Тварини – це частина живої природи. (Так)
 - Риби можуть жити як у солоній, так і у прісній воді. (Так)
 - Тіло вкрито пір’ям – це істотна ознака комах. (Ні)
 - Найчисленніша група тварин – це комахи. (Так)
VІ. Підсумок уроку.
Стадія системної рефлексії.
   Закінчіть речення: «Найцікавішим було для мене те...»
   Чи задоволені ви своєю діяльністю на уроці?
VIIІ. Закріплення. Екологічне виховання (слайд19).
- А про те, як потрібно ставитись до природи, ми розкажемо словами віршів.
(Кожен учень стає біля дошки і розказує вірш про природу).

Он повзе мурашка,   ось хлюпоче річка.
Не зривай ромашку, не топчи травичку!
В зелені діброва, в китицях калина.
Глянь, яка чудова наша Україна!            

Журавлі над лугом линуть рівним клином.
Будь природі другом, будь природі сином,
Знай-бо, — це не мода, це життя потреба.
Нас віта природа чистим синім небом.

Йтиму садом, полем, а чи лугом,
Буду я природі вірним другом.
Побажаю дереву і пташці,
Щоб віки жили в мирі й щасті


Метелика ловити я не хочу:
Він квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі.

І квітку лісову не стану рвати,
її додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати
І  не попити ранками росу!

І не стеблинку, гілку чи травинку,
Я не ображу: це — страшенний гріх!
Бо в кожній з них живе трімка живинка,
Що світиться довірою до всіх.

Наш дивний світ – такий як казка...
Он в небі хмаронька пливе,
Тож бережи його, будь ласка,
Все в ньому ніжне і живе.

Немає коментарів:

Дописати коментар